Uitstroom en perspectief
Stage en uitstroom op Aventurijn
VSO Aventurijn biedt leerlingen een stage-traject aan dat passend is bij de begeleidingsbehoefte, wensen en mogelijkheden van de leerling. Binnen de school worden stages begeleid door bekend personeel. Buiten de school door stagebegeleiders op de werkvloer.
De opbouw van de stages begint bij het uitvoeren van taken in de klas. Tijdens het tweede jaar van de brugklasperiode gaan leerlingen kiezen op basis van hun interesse en evt. profielkeuze voor een interne stage (BIS).
In de middengroep vinden stages voor de meeste leerlingen binnen en buiten de school plaats (BIS/BES). De laatste fase is de transitiefase in de eindgroep. De leerlingen kiezen samen met ouders/verzorgers voor een externe stage buiten de school (ZES) in overleg met de stage- en uitstroomcoördinatoren.
Taken in de groep 1e en 2e jaar Brugklas
Als voorbereiding op het lopen van stages richting dagbesteding of arbeid, is de eerste stap het uitvoeren van taken in de eigen groep (tafels schoonmaken, afwas doen etc.). Het klassenteam begeleidt de uitvoering van deze taken.
Gedurende het schooljaar voert de leerling wisselende taken uit passend bij zijn/haar mogelijkheden.

BIS (Begeleide Interne Stage) 1e jaar Middengroep
Leerlingen voeren met een begeleider taken uit binnen de school (koffie rondes, pantry, wasronde, receptie, winkel etc.) Deze begeleider is iemand van school, dat kan een collega zijn buiten het klassenteam.
De werkzaamheden worden uitgevoerd buiten de klas en binnen de school of in de omgeving van de school.
Het accent ligt op het oefenen van werknemersvaardigheden: je taak goed uitvoeren, je concentreren op een taak, samenwerken en overleggen, en adequate hulp vragen.
Halverwege het tweede jaar brugklas en het volgen van alle praktijkvakken wordt de Arbeidsinteressetest afgenomen. In overleg met ouders en leerkracht wordt er een profielkeuze gemaakt.
BES (Begeleide Externe Stage) 1e en 2e jaar Middengroep
Uitgangspunt is dat de profielkeuze leidend is voor de profielvakken en de stages die de leerling worden aangeboden.
Profielen die aangeboden worden:
Uitstroom 1 belevingsgericht onderwijs
Uitstroom 2 t/m 4:
- Horeca
- Plant en dier
- Techniek
- Facilitair en dienstverlening
- Kunst & cultuur
Samen met een instructeur/begeleider van Aventurijn voeren leerlingen werkzaamheden (stage) uit buiten de school (Almere-City F.C., AH, Castrovalva, Borneo facilitair, Stadsboerderij, Kinderboerderij de Beestenbende, Van Rheenensport, Kinderopvang Bikkels).
De leerlingen werken aan vastgestelde praktijkdoelen en kunnen hiervoor certificaten behalen.
Bij een aantal stages wordt van de leerlingen verwacht dat ze zelfstandig naar hun stage reizen met de fiets of openbaar vervoer.
ZES (Zelfstandig Externe Stage) Eindgroep
Vanaf 16,5 jaar wordt stagegelopen buiten school met begeleiding vanuit de stageplaats; deze fase noemen we de transitiefase. De ZES stage heeft als doel om werkervaring op te doen en te beoordelen of de werkplek een geschikte uitstroomplek is. Elke leerling krijgt een eigen stage- en uitstroomcoördinator die de leerling en ouders begeleidt tijdens het stage- en uitstroomtraject. Tijdens het stagetraject volgt de stage- en uitstroomcoördinator het traject in samenwerking met zowel leerling, leerkracht en ouders om gezamenlijk tot een passende uitstroomplek binnen dagbesteding of arbeid te komen.
De stage- en uitstroomcoördinatoren zijn verantwoordelijk voor het stagetraject van de leerlingen op Aventurijn.
Globaal wordt onderstaande opbouw aangehouden.
Uitstroom
Voor de meeste leerlingen van Aventurijn is VSO Aventurijn (Voortgezet speciaal onderwijs) eindonderwijs. Leerlingen stromen in principe uit in het jaar wanneer ze 18 zijn.
De uitstroom vindt plaats in juli. De leerlingen sluiten hun schoolperiode bij Aventurijn af met een V.S.O. diploma mits zij voldoen aan de exameneisen.
- Uitstroom 1
Deze leerlingen volgen een uitstroomtraject passend bij hun beperkingen en mogelijkheden.
Hier wordt zorgvuldig naar gekeken en afgestemd met alle betrokkenen.
- Uitstroom 2 t/m 4
Binnen onze school kennen we de onderstaande uitstroomprofielen:- Uitstroom 1: Belevingsgerichte dagbesteding
- Uitstroom 2: Taakgerichte dagbesteding
- Uitstroom 3: Arbeidsmarktgerichte dagbesteding/Beschut werk
- Uitstroom 4: Beschut werk/Arbeid
Uitstroom dagbesteding
Bij het verlaten van de school zijn de leerlingen opgeleid om te kunnen gaan werken bij hun uitstroomplekken.
Hier vinden zij een veilige omgeving met gespecialiseerde begeleiding die de jongeren ondersteunen met een duidelijk programma, takenoverzicht en voldoende nabijheid in de taken die zij hier uitvoeren.
ESF subsidie voor arbeidstoeleiding